Mini Zoo

Owca Św. Jakuba

Ciekawostki :

Ciekawą cechą owiec św. Jakuba jest pstrokate umaszczenie. Najczęściej występuje u nich na głowie szeroka, biała łysina (na kości czołowej) i czarne plamy na bokach głowy. Na całym tułowiu występują charakterystyczne ciemnobrązowe lub czarne łatki na jasnym tle. U owiec tych łaciatość jest cechą rasową i niezależnie od tego, których sztuk użyjemy do rozpłodu - ich potomstwo będzie rodzić się zawsze srokate.

 

Baran Św. Jakuba

Ciekawostki:

Rogi u tryków są potężne i mogą mieć długość powyżej 30 cm.

Rogi "górne" traktuje się jako te właściwe - są masywniejsze i mocniejsze. Za te rogi można przytrzymywać zwierzę np. podczas odłapywania lub zabiegów.

Rogi "dolne", rosnące w dół, są słabiej umocowane i łapanie za nie zwierząt nie jest wskazane.

Koza domowa

Ciekawostki:

Koza domowa o krótkiej białej sierści. Jest jedną z najbardziej znanych i cenionych ras mlecznych. Wydajność mleczna w 10-miesięcznej laktacji wynosi 600–2000 kg. Rekordowa wydajność przekracza 3000 kg mleka. Dobrze znoszą warunki chowu alkierzowego jak i pastwiskowego.

Królik

długowłosa rasa królika domowego zaliczana do ras typu średniego. Jest jedną z najstarszych ras. Charakteryzuje się długim, miękkim włosem.

Kuc Szetlandzki

Ciekawostki:

Kuce pochodzące z wysp Szetlandzkich. Jest to jedna z najmniejszych ras występujących obecnie kuców Charakterystyczna dla kuców szetlandzkich jest ich wytrzymałość, długowieczność, upartość i łagodność.

Kaczki

Ciekawostki:

Kaczka staropolska była niegdyś najbardziej licznym gatunkiem wśród kaczek domowych hodowanych w naszym kraju. Z racji swojej popularności nazywana jest nawet po prostu kaczką krajową.

 

 

 

Kózki Miniaturki

Ciekawostki:

Kozy są zwierzętami użytkowymi, które bardzo wcześnie zostały udomowione przez człowieka na obszarach Basenu Morza Śródziemnego oraz w Małej Azji, prawdopodobnie miało to miejsce 9000 lat przed naszą erą.

Przodkami kóz są kozy bezoarowe oraz koziorożce alpejskie i pirenejskie.

Kozioł  Miniaturka

Ciekawostki:

Koza miniaturowa osiąga wielkość ok. 50 cm w kłębie, przy masie ciała ok. 25 kg, a długość ciała jest prawie równa wysokości.

Króliki Belgijskie

Ciekawostki:

Królik domowy wyhodowany w Belgii. Obok Barana francuskiego jest to jedna z najbardziej popularnych dużych ras królików.

Kura domowa

Ciekawostki:

Ptak hodowany na całym świecie. W środowisku naturalnym nie występuje. Około 1000 p.n.e kury hodowano już powszechnie w Chinach a około 500 p.n.e w Europie w tym w Polsce. Szczątki kur znaleziono w Biskupinie.

Kogut

Ciekawostki:

Zazwyczaj kogut jest większy od samicy i barwniejszy, z silniej rozwiniętym grzebieniem, dłuższymi dzwonkami, łukowato wygiętymi piórami w ogonie i rogową ostrogą na stopie.

Indyk

Ciekawostki:

Indyki zostały udomowione przez Azteków w czasach prekolumbijskich. Do Europy sprowadził je w 1497 roku Giovanni Caboto. Istotne dla rozwoju hodowli stały się ptaki przywiezione w XVI wieku. Do Polski trafiły w następnym wieku.

Gołębie ozdobne

Ciekawostki:

Cukrówki

Ciekawostki:

Ciało cukrówki osiąga długość całkowitą 26–27 cm. Skrzydło samca mierzy 16–16,9 cm, w przypadku samicy jest nieznacznie krótsze - 15,8–16,4 cm. Ogon ma 9,6-–2,4 cm, dziób 1,4–1,8 cm, a skok 2,4–3 cm. Waga przeciętnego osobnika mieści się w przedziale 165–274 g. Rozpiętość skrzydeł w zakresie 45–56 cm

Nimfy

Ciekawostki:

Gatunek średniego ptaka z rodziny kakaduowatych. Samiec jest ciemnoszary, szary lub jasnoszary z jaśniejszą piersią i brzuchem. Głowa żółta, z szarym czubkiem z żółtym końcem. Pomarańczowe plamy policzkowe. Biały brzeg skrzydła. Nogi, dziób i sterówki szare. Samice mają szare pióra na głowie i żółty, prążkowany ogon. Młode do pierwszego pierzenia (ok. 6 miesięcy) wyglądają jak samice.

Modrolotka

czerwonoczelna